Przedłużenie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym

Za każdym razem, gdy Prokurator składa do Sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania podejrzanego, powinien wskazać Sądowi pod rygorem nie uwzględnienia jego wniosku:

 • jakie jeszcze istotne czynności procesowe trzeba przeprowadzić

 • czemu nie można ich było przeprowadzić dotychczas

 • dlaczego w trakcie planowanych czynności procesowych koniczne jest dalsze tymczasowe aresztowanie podejrzanego

Po złożeniu przez Prokuratora wniosku o przedłużenie tymczasowego aresztowania podejrzanego, jego obrońca powinien wskazać, że:

 • Prokurator przeprowadził już wszystkie istotne czynności dowodowe, zatem nie ma potrzeby przedłużać śledztwa i tymczasowego aresztowania podejrzanego

 • planowane przez Prokuratora czynności dowodowe są mało znaczące i nie uzasadniają przedłużenia tymczasowego aresztowania podejrzanego

 • zwolnienie podejrzanego z aresztu nie zagrozi planowanym przez Prokuratora czynnościom dowodowym

 • Prokurator mógł przeprowadzić planowane czynności dowodowe w dotychczasowym okresie, zaś podejrzany nie może być dłużej aresztowany z powodu opieszałości Prokuratora

 • należy spodziewać się, że kara pozbawienia wolności jaka zostanie wymierzona podejrzanemu w razie jego skazania będzie niższa od dotychczasowego okresu jego tymczasowego aresztowania

To tylko kilka przykładowych argumentów, które mogą zostać powołane przez obrońcę podejrzanego w odpowiedzi na wniosek Prokuratora o przedłużenie jego aresztowania. Każdy z nich powinien zostać poparty przez obrońcę podejrzanego konkretnymi okolicznościami, wnioskami dowodowymi na ich poparcie w postaci załączonych dokumentów, wskazaniem osób, które je potwierdzą. Wymaga to dobrej znajomości akt toczącego się śledztwa, regularnego kontaktu z podejrzanym i jego najbliższą rodziną celem opracowania strategii obrony przed dalszym tymczasowym aresztowaniem podejrzanego.

 Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Przedłużenie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. adrian pisze:

  Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć czy kobiete zatrzymaną w areszcie tymczasowym na 3 miesiące sąd wypusci po trzech miesiącach, czy przedłuży?
  -prokurator zakonczył postepowanie dowodowe i oddał juz papiery do sądu
  -kobieta nigdy nie była karana
  -zarzucono jej napasc na funkcjonariusza
  -prokurator powiedział jej matce ze niebedzie składał wniosku o jej dalsze przedłużenie aresztu
  -prokurator powiedzial że pozostawia decyzje sądowi
  -sprawa jest nagłośniona
  -w sprawie poza kobietą jest jeszcze 5 mezczyzn zatrzymanych razem z nią
  -niema jeszcze terminu pierwszej sprawy
  -okres 3 miesiecy mija 26 sierpnia.
  Czy moze mi pan powiedziec na podstawie tych informacji, czy jest szansa ze areszt nie zostanie przedłuzony przez sąd?
  Z gory dziekuje za odpowiedź

 3. katarzyna1988 pisze:

  witam,mam pytanie czy posiedzenie na ktorym sad orzeka o przedluzeniu tymczasowego aresztowania musi byc jawne?tzn czy musi byc na nim obecny oskarzony?

  • Witam Panią,

   Na posiedzeniu, na którym Sąd ma podjąć decyzję o przedłużeniu stosowania tymczasowo aresztowanego, obecność oskarżonego (podejrzanego) z reguły nie jest konieczna. Sędzia może jednak żądać obecności oskarżonego (podejrzanego) na tym posiedzeniu.

 4. czytelniczka pisze:

  Witam serdecznie.
  Panie Mariuszu, niezwykle przydatne artykuły, zwłaszcza dla osób które pierwszy raz spotkały się z problemem jaki dotyczy rodziny aresztowanego. Interesuje mnie jak jest w przypadku, gdy osoba tymczasowo aresztowana posiada przydzielonego obrońcę z urzędu, dochodzenie przeprowadzane przez Prokuratora już się kończy, świadkowie zostali przesłuchani, jednocześnie okres aresztowania kończy się za 3 tygodnie, jednak nie wiadomo czy rozprawa przed tym czasem (do zakończenia aresztu) się odbędzie; czy wtedy obrońca z urzędu sam będzie wnioskował o to aby nie przedłużać tymczasowego aresztowania? Czy należy skontaktować się z tym obrońcą i ustalić to z nim?
  Pozdrawiam.

  • Szanowna Pani,
   W postępowaniu przygotowawczym Prokurator może złożyć wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania. Wtedy obrońca powinien napisać odpowiedź na ten wniosek – o nieuwzględnienie wniosku Prokuratora, powołując oczywiście odpowiednie okoliczności, wnioski dowodowe, dokumenty itd.
   W przypadku zaś, gdy do Sądu wpływa akt oskarżenia, a oskarżony jest tymczasowo aresztowany Sąd zgodnie z art. 344 k.p.k z urzędu rozstrzyga o utrzymaniu, zmianie lub uchyleniu tego środka. Ustawodawca nakazuje sądowi wypowiedzenie się co do tego, czy legitymizuje uprzednią decyzję o zastosowaniu bądź przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania, czy też decyzję tę zmienia. Obowiązek wydania jednego z powyższych rozstrzygnięć nie zależy od tego, czy oskarżony (jego obrońca) złożyli wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, lecz ciąży na sądzie z urzędu w każdym przypadku wniesienia aktu oskarżenia przeciwko osobie tymczasowo aresztowanej.
   Na marginesie należy podkreślić, że zgodnie z art. 254 § 1 k.p.k oskarżony lub jego obrońca mogą składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego.

 5. Ktoś pisze:

  Witam,
  mam pewien problem i nie wiem co o tym wszystkim myśleć..
  Znajomy został zatrzymany na 3 miesiace, w tym czasie śledztwo zostało zakończone, akta kraża teraz od sadu do sadu, szkoda została naprawiona, wiem, że to nie jest równoznaczne z tym, że nic się nie stało bo jednak zarzut pozostaje, ale wszystko wskazywałoby na to że nie ma potrzeby przedłużania tymczasowego aresztu, a jednak po 3 miesiacach areszt został przedłużony.. W dniu posiedzenia jeden adwokat oskarżonego został poinformowany 2 godziny przed posiedzeniem, niestety nie było możliwości żeby się wstawił, a drugi adwokat- też oskarżonego nie został poinformowany wcale. Obrońcy maja napisać zażalenie, ale już nie wiem co o tym wszystkim myśleć, przecież to chyba jest niezgodne z prawem, a jednak tak się stało..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 4 = 11