Okoliczności uzasadniające tymczasowe aresztowanie

Tymczasowe aresztowanie podejrzanego / oskarżonego w postępowaniu karnym może nastąpić w jednej z następujących sytuacji:

 • gdy zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się podejrzanego lub oskarżonego – w rozumieniu art.258§1 pkt 1 k.p.k. Na tej podstawie tymczasowe aresztowanie jest stosowane zazwyczaj wobec podejrzanego, który nie ma miejsca stałego pobytu w Polsce lub wobec oskarżonego, który nie stawia się na rozprawy przed Sądem i nie można ustalić gdzie przebywa

 • gdy zachodzi uzasadniona obawa matactwa procesowego ze strony podejrzanego / oskarzonego, tj. bezprawnego utrudniania postępowania karnego poprzez zastraszanie świadków, namawianie ich do złożenia fałszywych zeznań, przekupywanie świadków, jednym słowem tworzenie fałszywych dowodów w rozumieniu art.258§1 pkt 2 k.p.k

 • gdy podejrzanemu / oskarżonemu  zarzucono popełnienie przestępstwa za które grozi surowa kara w rozumieniu art. 258§2 k.p.k., tj. co najmniej do 8 lat pozbawienia wolności. Nie chodzi tu jedynie o hipotetyczne, ustawowe zagrożenie karą przewidziane za przestępstwo zarzucone podejrzanemu. Dla zastosowania tymczasowego aresztowania na tej podstawie konieczne jest wykazanie, że w razie skazania podejrzany prawdopodobnie zostanie skazany na surową karę, tj. karę kilku lat pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

 • gdy zachodzi uzasadniona obawa, że podejrzany / oskarżony popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu innej osoby lub przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. Zazwyczaj chodzi tu o sytuację, w której pokrzywdzonemu grozi ze strony podejrzanego poważne niebezpieczeństwo, w szczególności gdy podejrzany groził zamachem na jego życie lub zdrowie.

Ciężar uzasadnienia wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania spoczywa na Prokuratorze. To zatem Prokurator powinien wskazać, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa, a ponadto zachodzi jedna z opisanych wyżej okoliczności uzasadniających tymczasowe aresztowanie.

Rolą obrońcy podejrzanego jest natomiast odpierać argumenty Prokuratora a ponadto wskazywać na okoliczności przemawiające przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Okoliczności uzasadniające tymczasowe aresztowanie

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Krystian pisze:

  Witam. Mam pytanie, jeżeli zakończyło się postępowanie na policji, a prokurator wysłał akt oskarżenia do sadu to może jeszcze złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie?
  Dodam że nie byłem wcześniej karany i chodzę do szkoły, przedstawiono mi zarzuty z art.158/1 kk.
  Jeżeli sąd uzna że jestem winny to czy mogę liczyć na karę w zawieszeniu?
  Bardzo proszę o odpowiedz, z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Witam Pana,

   Skoro Prokurator nie złożył wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania na etapie postępowania przygotowawczego i wysłał do Sądu akt oskarżenia to już nie będzie wnioskował o areszt.
   Podstawową przesłanką do warunkowego zawieszenia kary jest przyjęcie przez sąd pozytywnej prognozy społeczno-kryminologicznej wobec skazanego oraz przekonanie, że kara w takiej postaci osiągnie cele oczekiwane wobec sprawcy, a w szczególności zapobiegnie powrotowi przez niego do przestępstwa.
   Z uwagi na to , iż jest Pan osobą nie karaną, może Pan liczyć na warunkowe zawieszenie wykonania kary.

 3. Mateusz pisze:

  Witam, przepraszam za „SPAMowanie” moimi wiadomościami, lecz w dalszym ciągu pełen jestem obaw co do mojej jutrzejszej wizyty na Komendzie, gdzie wezwany jestem jako świadek (z niewiadomych mi przyczyn – podejrzewam, że żebym nie mógł odmawiać zeznań). Przypomnę, że przed dwoma dniami zatrzymano mnie za posiadanie 2g marihuany do posiadania której się przyznałem. Podczas gdy na większość z obaw wcześniej opisywanych w zapytaniu udało mi się znaleźć odpowiedź, wciąż martwi mnie jedno – czy istnieje jakiekolwiek ryzyko tymczasowego aresztowania mojej osoby? Czy powinienem przejmować się groźbami tego typu ze strony policjantów? (nawet jeśli z smsów w moim zatrzymanym telefonie PODEJRZEWAJĄ że mógł to nie być pierwszy raz kiedy kupowałem ten narkotyk). I ostatecznie – jak przebiega procedura zatrzymania? Czy – nawet czysto teoretycznie – może zdarzyć się tak że przyjdę na przesłuchanie a już nie wyjdę do domu gdyż zostanę aresztowany? Czy decyzję tą podejmuje prokurator czy Sąd oraz jak długo trwa taki proces? Oraz finalnie – czy nastawienie policjantów do mnie może mieć na taka decyzję jakikolwiek wpływ?
  Bardzo dziekuje za pomoc i pozdrawiam

 4. Anna pisze:

  Witam,

  co może zrobić osoba obecnie tymczasowo aresztowana, która nie posiada miejsca stałego pobytu w Polsce i dotychczas nie odbierała przesyłek sądowych poleconych, sąd nie mógł ustalić gdzie przebywała. Czy może wyrazić wolę współpracy/wskazać miejsce pobytu/formę kontaktu/stawianie się na wezwanie?

  ponadto osoba jest na zwolnieniu lekarskim po wypadku w pracy, powinna stawić się na kontrolę w niedługim czasie.

  • Szanowna Pani,

   Oczywiście osoba tymczasowo aresztowana powinna wskazać miejsce pobytu w kraju. We wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania należy
   wskazać adres zamieszkania oskarżonego/ podejrzanego w razie zwolnienia go z aresztu, zwrócenie się o jego potwierdzenie przez Sąd poprzez wywiad Policji, wniesienie we wniosku o przesłuchanie przez Sąd osoby, która użyczyła lokalu oskarżonemu/podejrzanemu oraz zapewnić stawiennictwo tej osoby na posiedzeniu Sądu.

 5. marta pisze:

  Moj chlopak zostal zatrzymany tymczasowo na 14 dni jutro maja go przesluchiwac. Podobno za oszustwo ktore mialo miejsce 2 lata temu. Nie bylo go w kraju i nie stawial sie na wezwania. Policja powiedziala ze jak sie przyzna to go od razu wypuszcza nie bedzie sprawy w sadzie tylko od razu dostanie wyrok czy to jest mozliwe?

  • Szanowna Pani,

   Oczywiście nie jest możliwy taki scenariusz.
   Zapewne Policja miała na myśli, iż jeśli oskarżony dobrowolnie podda się karze w trybie art 335 kpk (Prokurator może dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o wydanie wyroku i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych w Kodeksie karnym za przypisany mu występek, bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Uzgodnienie może obejmować również poniesienie przez oskarżonego kosztów postępowania) to sprawa zostanie skierowana na posiedzenie Sądu i rozprawa nie będzie przeprowadzana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 2 = 8