Kto może uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym?

 

Udział podejrzanego, jego obrońcy oraz Prokuratora w posiedzeniu Sądu w przedmiocie zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania został wyraźnie przewidziany w art.249§3 i §5 k.p.k. 

Powstaje natomiast pytanie czy inne osoby, a w szczególności pokrzywdzony przestępstwem oraz osoby bliskie dla podejrzanego mogą również wziąć udział w tym posiedzeniu?       

Moim zdaniem tak – pokrzywdzony i osoby bliskie podejrzanego są uprawnione do udziału w posiedzeniu Sądu w przedmiocie jego tymczasowego aresztowania.

Zgodnie z art.96§2 k.p.k. w każdym posiedzeniu Sądu mogą uczestniczyć :

  • strony postępowania, a więc w postępowaniu przygotowawczym podejrzany i pokrzywdzony

oraz

  • osoby nie będące stronami, jeżeli rozstrzygnięcie Sądu jakie ma zapaść na posiedzeniu ma znaczenia dla ich praw lub interesów

Osób tych nie zawiadamia się o terminie i miejscu posiedzenia Sądu, ale jeżeli się na nie stawią to nie można odmówić im udziału w tym posiedzeniu.

Według mojej oceny osoby najbliższe dla podejrzanego, w szczególności jego żona, konkubina, dzieci, rodzice są osobami uprawnionymi do udziału w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego gdyż decyzja Sądu w tym zakresie ma znaczenia dla ich interesu. Łączące ich z podejrzanym więzy rodzinne zarówno osobiste jak i majątkowe doznają przecież uszczerbku w przypadku zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

Wszak na skutek takiej decyzji Sądu doznają ograniczenia w zakresie kontaktowania się z podejrzanym, przestaną otrzymywać od podejrzanego środki finansowe na zaspokojenie ich potrzeb życiowych.

Dla zilustrowania tego stanowiska wystarczy prosty przykład: podejrzany, który jest jedynym żywicielem rodziny zostaje tymczasowo aresztowany. Skutkiem takiej decyzji Sądu przez okres osadzenia w Areszcie Śledczym nie pracuje i nie osiąga dochodów a jego rodzina zostaje pozbawiona środków na utrzymanie. Ten przykład pokazuje jednoznacznie, że krewni podejrzanego, uprawnieni do otrzymywania od niego środków finansowych na utrzymanie mają interes w rozstrzygnięciu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego, zatem zgodnie z art.96§2 k.p.k. mają prawo uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w tym zakresie. 

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Kto może uczestniczyć w posiedzeniu Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym?

  1. Ela pisze:

    Witam. Otrzymałam tu wiele cennych wskazówek- wiele rzeczy zostało wyjaśnionych niesłychanie czytelnie i rzeczowo- człowiekowi który nie ma z tym na codzień do czynienia, trudno się odnaleźć w tej nowej i nie koniecznie miłej sytuacji. Bardzo dziekuję za powyższą publikację:))

  2. KRYSTYNA pisze:

    WITAM! CZY TYMCZASOWO ARESZTOWANY MA PRAWO DO WIDZEŃ? PROKRATOR CHCE DAC JEDNO NAJBLIŻSZEJ OSOBIE JA JESTEM JEGO KONKUBINĄ UWAŻAM SIĘ ZA NAJBLIŻSZĄ OSOBIE JESTEŚMY RAZEM OD 8 LAT MAMY RAZEM DZIECKO. NIE JESTEM ŚWIADKIEM W SPRAWIE DLACZEGO MOGŁABYMNIE DOSTAĆ WIDZENIA BO NIE MAMY ŚLUBU?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do widzenia z inna osobą za zgodą Prokuratora. Skoro jest Pani konkubiną tymczasowo aresztowanego, to nie widzę powodów, dla których Prokurator miałby się nie zgodzić na Pani widzenia z konkubentem. Byłoby to możliwe jedynie wówczas, gdy występowałaby Pani w tej sprawie w charakterze świadka. Podobnie Prokurator mógłby nie wyrazić zgody na pani widzenia z partnerem przebywającym w Areszcie Śledczym, gdyby planował przesłuchanie Pani w charakterze świadka. W innej sytuacji Prokurator nie ma podstaw do odmowy widzenia Pani z konkubentem.

  3. Izabela pisze:

    Bardzo ciekawa strona. Wiele cennych informacji. Proszę odpowiedzieć do kogo skierować zażalenie na postanowienie sądu rejonowego o tymczasowe aresztowanie ? Do tego samego czy do wyższej instancji ? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    • Szanowna Pani,
      Zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wnosi się do Sądu wyższej instancji- Sądu Odwoławczego, za pośrednictwem Sądu, który wydał postanowienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 − 1 =