Jak uzasadnić wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania?

Zgodnie z art.257§1 k.p.k. zastosowanie tymczasowego aresztowania jest ostatecznością, dopuszczalną tylko wówczas, gdy łagodniejszy środek zapobiegawczy nie wystarczy dla zapewnienia prawidłowego toku śledztwa lub dochodzenia.

Zgodnie z art.253§1 k.p.k. tymczasowe aresztowanie powinno zostać uchylone lub zmienione na łagodniejszy środek zapobiegawczy jeżeli:

 • ustały przyczyny jego zastosowania

lub

 • pojawiły się nowe, nie podnoszone dotąd okoliczności przemawiające za zwolnieniem aresztowanego

Argumenty, jakie należy wskazać na poparcie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania zależą od okoliczności konkretnej sprawy i przyczyn, dla których areszt został zastosowany. Oto kilka przykładów:

 • ustała groźba zastraszania świadka przez podejrzanego, gdyż został on już przesłuchany

 • groźba zastraszania świadka przez podejrzanego ustała, gdyż świadek złożył oświadczenie, że nie obawia się gróźb ani innych bezprawnych działań ze strony podejrzanego

 • ustała groźba popełnienia przez podejrzanego zamachu na zdrowie lub życie pokrzywdzonego, gdyż złożył on oświadczenie, że nie obawia się podejrzanego

 • ustała groźba ucieczki i ukrycia się podejrzanego gdyż zaproponował on poręczenie majątkowe jako gwarancję stawiennictwa na każde żądanie Sądu lub Prokuratora

 • ustała groźba ucieczki i ukrycia się podejrzanego, gdyż zaproponował on zamiast aresztu zakaz opuszczania kraju i przedstawił paszport do dyspozycji Prokuratora lub Sądu

 • ustała groźba ucieczki i ukrycia się podejrzanego gdyż wskazał on adres, w którym będzie zamieszkiwał po zwolnieniu z aresztu

 • osoba najbliższa dla podejrzanego ciężko zachorowała i wymaga opieki ze strony podejrzanego

 • stan zdrowia podejrzanego w trakcie aresztu znacznie się pogorszył i wymaga pomocy lekarskiej, której nie może otrzymać w areszcie śledczym

To tylko przykłady argumentów, jakich obrońca podejrzanego może użyć na uzasadnienie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania. Przy powołaniu się na którykolwiek z nich konieczne jest przedstawienie dokumentu lub wskazanie osoby na potwierdzenie podniesionej okoliczności.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Jak uzasadnić wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Wiara pisze:

   Drodzy Panstwo…

   Mam taka sprawe ktora wymaga niezwlocznej uwagi, a mianowicie moja siostra zostala tymczasowo aresztowana na przebieg 3 miesiecy poniewaz sledztwo nadal jest w toku. Areszt ten spowodowal ciężkie skutki dla jej najbliższej rodziny (jej 4 dzieci i partnera ktory sie nimi teraz opiekuje). Mojej siostry partner nie moze pracowac, poniewaz musi sie opiekowac dziecmi i nie ma w tej chwili zadnych dochodow. Ten Pan chcialby zalatwic pozwolenie o widzenie z moja siostra aby ona napisala taki wniosek o uchylenie tymczsowego aresztowania na podstawie Kodeksu Karnego Ustawodawczego s 2: Pozbawienie oskarzonego wolnosci: „Pociagaloby wyjatkowo ciezkie skutki dla oskarzonego lub jego najblizszej rodziny.” W Kodeksie Karnym rowniez jest umieszczone iz oskarzony/aresztowany ma prawo do conajmnie 1 wizyty w miesiacu z najblizsza osoba rodziny. Ten Pan (mojej siostry partner jest ojcem mojej siostry dwojki dzieci z posrod tej czworki). Czy ten Pan moze otrzymac pozwolenie o widzenie czy tylko ja jako jej siostra? Czy wogule moja siostra ma takie prawo do widzenia? Jesli nie zlozy sie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztu wyznaczonego przez sad do 28 Stycznia tego roku (2015) moja siostra pozostanie w areszczie 3 miesiace.

   Dziekuje z calego serca za mozliwosc nawet zapytania o sprawy prawne

   • Szanowna Pani,

    Zgodnie z art. 259 par 1 pkt 2 kodeksu postępowania karnego „Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny”. Przez „wyjątkowo ciężkie skutki” należy rozumieć zagrożenie egzystencji najbliższej rodziny. Jeżeli rodzina jest pozbawiona źródeł utrzymania i opieki wtedy stanowi to podstawę odstąpienia od stosowania tymczasowego aresztowania.
    Ponadto partner Pani siostry , jako osoba , która pozostaje we wspólnym pożyciu z Pani siostrą, ma prawo do widzenia z tymczasowo aresztowaną.

  • Wiara pisze:

   Mam rowniez pytanie,
   czy jako siostra moge zlozyc do Prokuratury wniosek o pozwolenie na widzenie moje siostry ktora zostala tymczsowo aresztowana? Wizyta ta nie tylko by udostepnila kontakt z moja siostra ale takze poinformwala siostre o napisaniu pisma o uchylenie tymczsowego aresztowania. Moja siostra odmowila prywatnego obronce ktorego jej przyznano a chyba powwinna dostac obronce bezplatnego, jej nie stac na prywatnego i ja niewiem w tej sytuacji jak jej pomodz

   • Zezwolenie na widzenie z tymczasowo aresztowanym mogą uzyskać osoby najbliższe ( rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, konkubent).
    Uzyskanie widzenia z osobą tymczasowo aresztowaną wymaga uzyskania zgody prokuratora prowadzącego śledztwo bądź sądu przed którym toczy się sprawa. O zgodę taką należy zwrócić się pisemnie składając podanie w biurze podawczym prokuratury bądź w sekretariacie sądu.

  • irena pisze:

   Witam mam pytanie czy pani prokurator uchyli areszt to zakonczeniu postepowania gdyz nasza sytulacja materialna jest ciezka mam na wychowaniu 3 dzieci i kredyt gdzie rata miesieczna 1500 zl i jedynm zywicielem rodziny byl moj maz ktory obecnie od 6 miesiecy przebywa w areszcie sledczym a ja nie mam nawet przyznanego jeszcze macierzynskiego dnia 2 czerwca bedzie zakonczenie sldztwa maz tez nigdy nie byl karany prosze o porade bo juz nie wiem co robic na poreczenie majatkowe tez mnie nie stac ledwo ciagne koniec z koncem od 1 do 1go

   • Szanowna Pani,
    Zgodnie z art. 253 par 1 k.p.k oskarżony (podejrzany) może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego.; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu – sąd, przed którym toczy się sprawa.
    Pani mąż w takim wniosku powinien powołać się na przepis 259 par 1 pkt 2 k.p.k zgodnie z którym „jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego (podejrzanego) wolności pociągałaby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego (podejrzanego) lub jego najbliższej rodziny” . Należy pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem i doktryną tymczasowe aresztowanie z reguły rodzi ujemne skutki dla sprawcy i jego rodziny, dlatego nie każde utrudnienie w jej funkcjonowaniu, będące następstwem tymczasowego aresztowania będzie rodzić obowiązek jego uchylenia. Wyjątkowo ciężkie skutki dla rodziny to z reguły sytuacja zagrażająca egzystencji tych osób, a nie inne mniej doniosłe trudności emocjonalne czy bytowe. W Państwa przypadku, można powoływać się na argument, iż stosowanie tymczasowego aresztu wobec Pani męża powoduje sytuację zagrażającą egzystencji rodziny.
    Jednocześnie podkreślam, iż wniosek o uchylenie stosowania tymczasowego aresztowania może złożyć tylko i wyłącznie Pani mąż (lub obrońca w jego imieniu).

 2. Samotna pisze:

  Czy moj konkubent moze sie starac o uchylenie aresztu ze wzgledu ze jestem w ciazy ?

  • Zgodnie z art. 259 § 1 pkt 2 k.p.k jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny. Tymczasowe aresztowanie z reguły rodzi ujemne skutki dla sprawcy i jego rodziny, dlatego nie każde utrudnienie w jej funkcjonowaniu, będące następstwem tymczasowego aresztowania, automatycznie będzie rodzić obowiązek jego uchylenia. Wyjątkowo ciężkie skutki dla rodziny to z reguły sytuacja zagrażająca egzystencji tych osób, a nie inne, mniej doniosłe trudności emocjonalne czy bytowe. Jeżeli jest Pani osobą bezrobotną i jest Pani pozbawiona źródła utrzymania (gdyż wcześniej konkubent Panią utrzymywał) i nie miałaby Pani środków na utrzymanie dziecka to byłoby to zagrożenie egzystencji i w takiej sytuacji można by było starać się o uchylenie aresztu.

 3. Natalia pisze:

  Witam Pana,

  mój konkubent został zatrzymany 28,05,13 postawiono mu zarzuty z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdzialaniu narkomanii. Od miesiąca bezskutecznie wysyłam do prokuratora prośby o zezwolenie na widzenie. Wszystkie odrzuca motywując tym że konkubent został zatrzymany pod innym adresem niż ja zamieszkuje co wyjaśniłam w stosownym piśmie oświadczając iż do osobnego zamieszkania zmusiły nas trudności lokalowe przez co ja tymczasowo musiałam zamieszkać u rodziców moich. Następnie wysłałam prośbę o widzenie w imieniu naszego małoletniego syna (2lata8mcy) która to również została odrzucona a uzasadnieniem bylo iż wystrój i atmosfera w areszcie nie przypadną do gustu nieletniemu. Rozłąka z ojcem jest dla syna bardzo bolesna gdyż nie rozumie dlaczego tata przestał do niego przychodzić jak zawsze. Od miesiąca ponad nikt nawet matka konkubenta nie może się z nim skontaktować. Nie zostało mu przekazane pismo do podpisania o obrońcę z urzędu które napisała matka konkubenta w jego imieniu prosząc o obrońce dopiero niedawno dowiedzieliśmy się,że ostatecznie sam takie pismo wystosował. Nie udzielane są matce jego żadne informacje na temat tego jak i kiedy przewidują zakończenie czynności śledczych a konkubent poddał się karze dobrowolnej, wcześniej nigdy nie był karany. Chciałabym się dowiedzieć czy jeżeli osoba która zamieszkuje w domu co do którego toczyć się będzie teraz sprarwa spadkowa (babcia) może na tym etapie napisać oświadczenie iż udzieli mu zamieszkania na ten okres z jednoczesnymi podpisami wszystkich osób zainteresowanych jeżeli chodzi o sprawe spadkowa domu tzn Matka konkubenta i jej siostra. Areszt został zastosowany gdyż konkubent nie miał stałego adresu zameldowania.

  • Szanowna Pani,
   Oczywiście osoba tymczasowo aresztowana powinna wskazać miejsce pobytu w kraju. We wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania należy
   wskazać adres zamieszkania oskarżonego/ podejrzanego w razie zwolnienia go z aresztu, zwrócenie się o jego potwierdzenie przez Sąd poprzez wywiad Policji, wniesienie we wniosku o przesłuchanie przez Sąd osoby, która użyczyła lokalu oskarżonemu/podejrzanemu oraz zapewnić stawiennictwo tej osoby na posiedzeniu Sądu.

 4. Ilona W. pisze:

  Witam. Mam takie pytanie: czy wniosek o uchylenie aresztu może wnieść na przykład małżonka tymczasowo aresztowanego? Mam niepełnosprawne dziecko, poruszające się na wózku inwalidzkim. Córka ma 10 lat, waży już około 40 kg i w związku z tym każdego dnia ja potrzebuję fizycznej pomocy męża przy kąpieli i innych czynnościach pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych. Mąż został tymczasowo aresztowany 10 czerwca na 3 m-ce. Czyli minęły dopiero 3 dni. Czy jest szansa na przyjęcie przez prokuratora mojego wniosku i ew. pozytywne go rozpatrzenie. Dziękuję.

  • Witam,
   Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania może złożyć oskarżony (podejrzany), bądź jego obrońca w każdym czasie. Z wnioskiem tym nie mogą wystąpić osoby najbliższe dla oskarżonego. W związku z tym małżonka tymczasowo aresztowanego, jako osoba najbliższa nie może złożyć takiego wniosku.
   Oskarżony (podejrzany) we wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania w tej sytuacji powinien powołać się na negatywną przesłankę stosowania tymczasowego aresztowania wyrażoną w art. 259 § 1 pkt 2 k.p.k zgodnie, z którą „należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny”. Fakty uzasadniające zastosowanie negatywnej przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania muszą być udowodnione. Wykazanie ich obciąża stronę, która domaga się zastosowania tego przepisu.

 5. Dorota pisze:

  Witam mój brat został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy z art 62.2 .Pomimo że się przyznał do zarzucanego przestępstwa (nie ujawnił od kogo zakupił susz konopi indyjskiej)ktora została znaleziona w mieszkaniu w którym przebywał oraz posadzone sadzonki które dopiero kwitły nie były jeszcze gotowe do zbiorów .Prokurator i Sąd nie uwzględnił jego 16 letniego uzależnienia ,stanu zdrowia (od 20 lat jest pod stała opieka poradni neurologicznej i psychologa ,kardiologa przyjmuje stałe leki .)Zaproponowane poręczenie majątkowe -nie wystarczyło w opini prokuratora.Od 4 tygodni nie jest robione nic ,nikt nie jest przesłuchany (prokurator zastosował tymczasowy areszt z obawy na mataczenie i konieczność przesłuchania konkubiny)Co tydzień dostajemy zgodę na widzenie w bezpośrednim kontakcie (przy stoliku)więc nie rozumiem tu się nie boi mataczenia że coś nam powie coś my mu przekażemy .?Co mogę zrobić żeby zmienić tymczasowy areszt na poręczenie majątkowe.Wzięty jest obrońca ale….Proszę o pomoc

  • Witam Panią,
   Oczywiście wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego można składać w każdym czasie. Może jednak to zrobić tylko podejrzany (oskarżony) i jego obrońca.
   Należy pamiętać, iż obawa matactwa musi być realna i konkretna, a nie pozostająca w sferze abstrakcji. Podejrzany musi podejmować jakieś próby mataczenia w danej sprawie. Jeżeli podejrzany nie podejmował żadnych działań mających na celu utrudnianie postępowania nie zachodzi przesłanka stosowania tymczasowego aresztowania jaką jest obawa matactwa.
   Należy również rozważyć istnienie nagatywnej przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania z art. 259 § 1 pkt k.p.k zgodnie z którą. Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
   1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
   2)pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
   Z uwagi na leczenie neurologiczne, psychologiczne i kardiologiczne warto podnieść te okoliczności we wniosku o zmianę środka zapobiegawczego i je odpowiednio uzasadnić powołując się na konsekwencje dla zdrowia podejrzanego na skutek dalszego stosowania tymczasowego aresztowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 + = 7