Jak długo można być aresztowanym w postępowaniu przygotowawczym?

W postępowaniu przygotowawczym, a więc przed wniesieniem aktu oskarżenia do Sądu, podejrzany może być tymczasowo aresztowany nie dłużej niż  3 miesiące. Wynika to z treści art.263§1 k.p.k.

Wyjątkowo, po upływie 3-miesięcznego okresu tymczasowego aresztowania, Sąd może na wniosek Prokuratora przedłużyć je na kolejny okres czasu na podstawie art.263§2 k.p.k. Łączny okres tymczasowego aresztowania podejrzanego do czasu wniesienia przeciwko niemu aktu oskarżenia nie powinien przekroczyć 12 miesięcy. Co do zasady to najdłuższy okres, przez jaki podejrzany może być tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym.

W szczególnych okolicznościach, po upływie 12 miesięcy tymczasowego aresztowania Sąd może je przedłużyć na dalszy czas oznaczony, który nie został określony przez ustawodawcę. Może się zatem zdarzyć, że podejrzany jest tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym, a więc  przed wniesieniem do Sądu aktu oskarżenia nawet 3, 4 lata, choć powinno to mieć miejsce w zupełnie wyjątkowych okolicznościach.

Za każdym razem, Prokurator wnioskując do Sądu o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego powyżej 3 miesięcy, powinien wskazać Sądowi:

 • jakie jeszcze istotne czynności procesowe trzeba przeprowadzić

 • czemu nie można ich było przeprowadzić dotychczas

 • dlaczego w trakcie planowanych czynności procesowych koniczne jest dalsze tymczasowe aresztowanie podejrzanego

Jeżeli Prokurator nie wykaże choć jednej z tych okoliczności, wówczas Sąd powinien odmówić przedłużenia tymczasowego aresztowania podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym.

 Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jak długo można być aresztowanym w postępowaniu przygotowawczym?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. niecodzienna pisze:

  Czy w takim razie istnieje możliwość uchylenia aresztu tymczasowego w nadzwyczajnie zawiłej sprawie,którzy grożą świadkom i przedłużają specjalnie czas postępowania aby wyjść ? oskarżeni przebywają już tymczasowo aresztowani 3 lata bez miesiąca. Pokrzywdzone były nękane smsami i głuchymi telefonami, zastraszane itd. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 10 w górę i w związku z tym, żeby przedłużyć postępowanie non stop wzywają świadków, którzy się stawiają lub nie z nadzieją że po 3 latach wyjdą. Sąd apelacyjny wysłał już wnioski o przedłużenie aresztu tymczasowego bo kolejne terminy rozpraw zostały wyznaczone po minięciu 3 lat. Czy jest to możliwe w takiej sytuacji, żeby sąd uchylił areszt tymczasowy ? Dodam, że oskarżeni są o brutalne pobicie, stręczycielstwo, zbiorowy gwałt, handel narkotykami i jest na to mnóstwo dowodów; m.in.zeznania, obdukcje i badania ginekologiczne pokrzywdzonych, zabezpieczone miejsce zdarzenia, odciski palców itd.

  • Witam Panią,
   W przedstawionej przez Panią sprawie zachodzi uzasadniona obawa matactwa procesowego ze strony oskarżonego, tj. bezprawnego utrudniania postępowania karnego poprzez zastraszanie świadków, namawianie ich do złożenia fałszywych zeznań, jednym słowem tworzenie fałszywych dowodów w rozumieniu art.258§1 pkt 2 k.p.k –
   Ponadto z przedstawionych przez Panią okoliczności wynika, iż oskarżonym grozi surowa kara. Nie chodzi tu jedynie o hipotetyczne, ustawowe zagrożenie karą przewidziane za przestępstwo zarzucone oskarżonemu. Konieczne jest wykazanie, że w razie skazania oskarżony prawdopodobnie zostanie skazany na surową karę, tj. karę kilku lat pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, co w przedmiotowej sprawie ma miejsce.
   Ponadto w przedstawionej przez Panią sprawie zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, gdyż popełnieniem takiego przestępstwa groził.
   W związku z tym, małe jest prawdopodobieństwo , iż Sąd uchyli areszt.

 3. Iwa pisze:

  .Moj mąż został aresztowany z art.207 .I obecnie przebywa w Śremie na okres 3 miesięcy.Chciałabym się dowiedzieć czy on po tych 3 miesiącach będzie mógł wyjść na wolność ,i czy będzie szansa żebyśmy byli jeszcze rodzina .Pisze ponieważ bardzo mi zalezy na naszym małżeństwie i chciałabym żeby on tam zrozumiał ze postąpił źle.I czy ja po areszcie będzie jakas sprawa w sadzie z moja obecnością i świadków .prosze o odp.

  • Monika Kołodziejczyk pisze:

   Szanowna Pani,
   To czy Pani mąż wyjdzie z aresztu po upływie 3 miesięcy zależy od decyzji Prokuratora, który może zadecydować o przedłużeniu, jak również skróceniu tymczasowego aresztowania, a w późniejszym etapie – Sądu. Nie wykluczone, że Prokurator podejmie również decyzję o skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu. W takiej sytuacji będzie prowadzone postępowanie karne przed sądem wobec Pani męża, na które najprawdopodobniej zostaną wezwani świadkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 6 = 10